Inzerce

Zdravá kancelář – syndrom počítačového vidění

Čas strávený před obrazovkami počítačů a tabletů během posledních let neustále narůstá. Je to zejména tím, že stoupá množství informací, které musíme denně zpracovat. Doslova „zírání“ hodiny do monitoru se stává realitou moderního životního stylu. Je to daň, kterou platíme za technologický pokrok. Máme ale vůbec ponětí, jak tuto obrovskou informační zátěž zvládají naše oči?

Inzerce

Stejně jako u jiných činností, dnešní svět nám mnohdy přináší výzvy, pro něž nebylo naše tělo záměrně stvořeno. Jednou z nich může být každodenní a velmi dlouhodobý pohled na počítačový monitor ať už ve vašich kancelářích nebo doma. Nepřirozená situace a chronický stres působí na oči „zírající“ do monitoru počítače neblahým způsobem. Vzniklé příznaky oční lékaři popisují jako tzv. Computer Vision Syndrome (CVS) neboli „syndrom počítačového vidění“.

Výzkumy ukazují, že touto formou únavy a následným poškozením zraku neboli syndromem CVS, trpí 50 až 90 % lidí, kteří pravidelně používají při své práci počítač, tablet nebo chytrý mobil. Je ovšem alarmující, že podobné příznaky začínají lékaři objevovat i u dětí předškolního a školního věku. Ty jsou velmi často vystaveny obrazovkám televizorů a počítačů díky hraní počítačových her a sledováním filmů.

Jak může obrazovka počítače působit na lidské oko?

CVS je ve své podstatě něco podobného jako golfový loket nebo tenisové rameno. Všechna tato poškození vznikají dlouhodobým a nadměrným přetěžováním jistých částí našeho těla, které na to nejsou anatomicky ani funkčně přizpůsobené.

Pro lidské oko je práce na počítači velmi specifická. Při sledování monitoru musí obě oči stále zaostřovat, a přitom se rychle pohybovat v různých směrech (ze strany na stranu, shora dolů atd.) po obrazovce. Oční svaly i obě oční čočky mají skutečně napilno, aby pro mozek zabezpečily ostrý a srozumitelný obraz okolního světa. Mnoho lidí vůbec netuší, že pro lidské oko je sledování monitoru počítače mnohem obtížnější úkol než klasické čtení textu v knize. Rozdíl je především způsoben jasem, problikáváním a ostrým kontrastem obrazovky počítače či tabletu. Hodiny „zírání“ do monitoru se tak mohou kumulovat do obrovských rozměrů. Když někdo tráví denně např. 2 hodiny u obrazovky počítače (to je skutečně velmi průměrná doba), za rok to znamená neuvěřitelných 730 hodin neboli 30 dnů! A pokud máte jinou oční vadu, např. krátkozrakost nebo astigmatismus, pro kterou nenosíte brýle se správnou korekcí, své oči přetěžujete ještě více.

CVS syndrom je charakteristický přítomností některých z těchto příznaků (nebo také všech):

  • rozmazané vidění
  • dvojité vidění
  • zarudnuté a suché spojivky
  • podrážděné oči
  • bolesti hlavy
  • bolesti krční páteře

Pár tipů, jak je možné chronické únavě očí předcházet

1. Dopřejte svým očím pravidelné přestávky

Snažte se během práce na počítači každých 20 minut na 30 vteřin odvrátit pozornost od monitoru a koukat třeba přes okno nebo na jiný vzdálenější objekt v kanceláři. Protože při „zírání“ do monitoru oči prakticky nemrkají, zkoušejte během těchto krátkých přestávek často mrkat, abyste si své oči zvlhčili – event. použijte pro tento účel navržené zvlhčující oční kapky.

2. Upravte si nastavení monitoru počítače podle svých potřeb

Nemusíte přece hledět na obrazovku počítače, který je jistým způsobem nastavený od výrobce. Na monitoru lze nastavit jas, kontrast, ostrost, velikost písma a řadu dalších detailů individuálně podle svých představ. Stačí jenom vědět, že to jde! Nastavte si vše potřebné podle světla ve Vaší kanceláři a ulevte Vašim očím.

3. Změňte si uspořádání svého pracovního stolu

Výsledky výzkumů očních lékařů ukazují, že optimální poloha pro obrazovku počítače je lehce pod úrovní očí ve vzdálenosti 50 cm až 70 cm od obličeje. Při takto nastavené poloze monitoru pak nemusíte napínat krk ani přetěžovat oči, protože všechno vidíte správně. Pokud často přepisujete texty z tištěných materiálů do počítače, pořiďte si stojánek a umístěte jej vedle monitoru i s dokumentem. Nemusíte pak zbytečně měnit vzdálenost, na kterou při práci zaostřujete svůj zrak. Své oči a krční páteř tím účinně chráníte před nadměrnou zátěží a stresem.

4. Zbavte se přebytečného jasu a osvětlení z okolí

Pokud máte kolem sebe stolní anebo stropní světla, která svítí na obrazovku počítače, pokuste se je omezit nebo snížit jas, který vytvářejí. V případě, že máte monitor vedle okna, kterým prostupuje denní světlo a ztěžuje očím správně se soustředit na práci, najděte si pro monitor jiné místo. Někdy není možné, zejména ve velkých „OPEN SPACE“ kancelářích se stropními zářivkami, intenzitu a jas světla, které dopadá na obrazovku počítače či tabletu individuálně regulovat. Zde můžete využít speciální stínítko na monitor, kterým lze omezit množství dopadajícího světla ze stropních zářivek a tím při práci lépe vidět.

Prevencí proti zdravotním problémům, které s chronickou únavou očí přicházejí, je pravidelná návštěva odborníka a výběr vhodných kancelářských prostor se správným osvětlením a možným uzpůsobením.

Pokud sháníte profesionální a zároveň inspirativní a kreativní prostředí pro Vás a Vaše zaměstnance, prohlédněte si nabídku na Kancelare.cz. Najdete zde kanceláře k prodeji nebo k pronájmu jak v Praze, v Brně, v Ostravě, tak i v ostatních městech České republiky. Nabízíme profesionální a atraktivní komerční prostory v moderních administrativních budovách.

Autor: Kancelare.cz, největší inzertní realitní server se zaměřením na inzerci komerčních nemovitostí v Česku.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

ales-skoupy-web

Nábor zaměstnanců do firmy bez HR oddělení | Aleš Skoupý (In creative)

marek-dvorak-web

Jak se dělá úspěšná videoreklama? | Marek Dvořák (Markusfilm)

martina-cilkova-web

Nevyužité e-mailové adresy a rozjezd e-mail marketingu | Martina Cílková (Národní divadlo)

Právě vyšlo

Pro předplatitele
martina-jiraskova-web

Nejstarší kamenná prodejna v Česku | Martina Jirásková (Moser)

tomas-malovec-web

Rozjezd nové firmy a vydělávání peněz od začátku | Tomáš Malovec (Born Digital)

david-brenner-web

SEO e-shopu jako hlavní zdroj objednávek? | David Brenner (Klenota.cz)

Nejoblíbenější

petr-borkovec-web

Vize a strategie firmy, práce s OKR | Petr Borkovec (Partners)

pavel-minar-web

Procesní řízení, systém práce a růst v podnikání na volné noze | Pavel Minář

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

Komentáře

TOP obsah

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc (Reflex Capital): Odvrácená strana spolupráce startupů a investorů

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

jan-moudrik-web

Jan Moudřík: Jak Alza.cz expanduje do zahraničí?