Inzerce

Naberte správný kurz: Jak se určují kurzy měn a jak se s nimi obchoduje?

Pro cestování je správný kurz nezbytný. Kurzy sázkových kanceláří určují, jaká míra rizika platí pro vybraná sportovní utkání. Být v kurzu je pro módní návrháře nejdůležitější pojem. Pro podnikatele je důležitý nejen jeho zisk, dobrý nápad a štěstí, ale take směnný kurz.

Inzerce

Pojmy ze směnárny

Nejčastějším kurzem je poměr výměny peněz. Peníze nahradily zboží a obíhají teď místo zemědělských produktů, průmyslových výrobků a služeb samy. Se vznikem peněz si mnozí oddychli, protože pocítili úlevu od propočítávání vajec na krávy, sena na podkovy nebo počtu ubytování na lokty látky.

Nikdy však člověk nestvořil něco bez komplikací. A tak vznikly devizy a valuty. Valuty dostanete v hotovosti a devizy se obchodují bezhotovostně. Takže u okénka ve směnárně si za bankovky nakoupíte kurzem valuty nákup, prodáte za valuty prodej. Pokud budete převádět peníze přes účet, dostanete kurz devizy nákup, devizy prodej.

Mnoho měn – podnikatelův problém

Ve středověku byl nejrozšířenějším obchodem barter. Výměna zboží za zboží byla jednoduchým, snadno propočítatelným nástrojem a zisk byl hned patrný. Držet si stále zboží pro výměnu ale nebylo praktické, tak se do situace vložily finanční domy. A k domům se přidaly státy. Zatímco zlato bylo obecným ekvivalentem a platilo v Egyptě stejně jako v Číně, Americe nebo Evropě, národní měny vytlačily univerzální platidla a zavedly jejich obdobu v mincích a bankovkách.

Po dlouhou dobu zůstávalo zlato jako základ přepočtu těchto národních platidel. Zlatý standard znamenal, že každá bankovka mohla být směněna na určitou váhu zlata. Aby se proces oběhu peněz zjednodušil pro stát a stal se složitějším pro občana, zlaté pravidlo bylo zrušeno. Peníze vyjadřují pouze objemy aktiv jednotlivých států a na Zemi existují stovky různých měn. Každý podnikatel se někdy při nákupu a prodeji setká s potřebou peníze směnit.

Kurzy měn

Každá měna tedy místo pevné hodnoty vůči zlatu vyjadřuje ekonomickou hodnotu státu. Pokud by se teoreticky sečetly všechny vydané peněžní jednotky, měly by vyčíslit peněžní hodnotu České republiky. Taková hodnota se potom porovnává s hodnotou jiného státu a vzniká kurz.

Poměr jednotlivých měn znamená, že si podnikatel za určitou hodnotu sjedná konkrétní množství peněz. V době reálného komunizmu nebyla hodnota měn tržní. Kurz určovala direktivně SBČS (Státní banka Československá) – dnešní ČNB  (Česká národní banka). Skutečný směnný tržní kurz znala pouze ulice. Přes trestní odpovědnost si lidé směňovali peníze a takzvaní “veksláci” nabízeli kromě bonů také dolary, marky nebo libry za zcela jiný kurz. Nyní se s měnami běžně obchoduje jako s jakýmkoliv jiným obchodním artiklem.

Obchodování se zahraničím

Podnikatelé většinou poznají záludnosti kurzů při obchodování se zahraničím. Smlouvy s EU se sjednávají v Eurech, které mění svoji hodnotu vůči české měně velice často. Při obchodech si musí podnikatel dát pozor, aby neprodělal v případě velké změny kurzu koruny proti Euru. Je dobré si sjednat měnovou doložku, která takové riziko odstraní. Například se ve smlouvě uvede, že při změně kurzu o více než 10 % se mění také hodnota zboží. Dalším problémem jsou rozdíly při nákupu cizích měn a při prodeji.

Pokud má podnikatel běžný účet v korunách, banka mu při platbě do zahraničí smění peníze podle kurzu devizy nákup. Ten může být 28 Kč za Euro. Když potom dostane platbu, převod na koruny se uskuteční v poměru 26 Kč za Euro. Rozdíl, který podnikatel zaplatí, může dosáhnout až 10 %. Kromě toho si mohou banky účtovat poplatky za výměnu peněz.

Kurzová rizika

V bance je možné si dohodnout devizový účet a neměnit tak stále měny mezi sebou. Naopak je výhodné počkat si, a pokud potřebujeme výměnu, tak ji uskutečnit za nejlepších podmínek. Při častých platbách do zahraničí a příjmu peněz v českých korunách od českých obchodních partnerů se ale převodům nevyhneme. Podnikatel si může v bance dohodnout fixing. Na určitou dobu si domluvit pevný kurz. Tím získá jistotu propočtu měn.

Kurzy měn nebo kurzy akcií jsou proměnlivé jako počasí. Podnikání je prostě vždy rizikem a vyplatí se proti rizikům hledat ochranu. Podnikatelé si mohou domluvit makléře pro převody měn, mohou požádat banku o výhodné kurzy nebo sami sledovat, jak se situace na trhu peněz vyvíjí. Sledování kurzů peněz se tak stalo další nepsanou povinností podnikatele.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

jan-lastuvka-web

Čínská e-commerce: Co se z ní můžeme naučit? | Jan Laštůvka

Pro předplatitele Nyní zdarma
adam-neuberger-web

Kryptoměny: Jak fungují, jak probíhá těžba a kdy do nich investovat? | Adam Neuberger

petr-hudec-web

E-shopař youtuberem. Jak vytvořit nový byznys? | Petr Hudec (HuráMobil.cz)

Právě vyšlo

Pro předplatitele
martina-jiraskova-web

Nejstarší kamenná prodejna v Česku | Martina Jirásková (Moser)

ales-skoupy-web

Nábor zaměstnanců do firmy bez HR oddělení | Aleš Skoupý (In creative)

tomas-malovec-web

Rozjezd nové firmy a vydělávání peněz od začátku | Tomáš Malovec (Born Digital)

Nejoblíbenější

petr-borkovec-web

Vize a strategie firmy, práce s OKR | Petr Borkovec (Partners)

pavel-minar-web

Procesní řízení, systém práce a růst v podnikání na volné noze | Pavel Minář

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

Komentáře

Jiří Bubák

Před 5 roky

Zdraví Vás fanoušek a odběratel mladého podnikatele. Rád bych se zeptal jak je myšlena v článku věta „Pokud by se teoreticky sečetly všechny vydané peněžní jednotky, měly by vyčíslit peněžní hodnotu České republiky. Taková hodnota se potom porovnává s hodnotou jiného státu a vzniká kurz.“
Konkrétně tedy jak může vzniknout kurz Koruny v porovnání s vyčíslenou hodnotou jiného státu?
Děkuji za vysvětlení
Jirka

Odpovědět »

martin pakaz

Před 4 roky

mel bych dotaz hraje v tom take dluh statu vuci te mene?

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

radkin-honzak-web

Radkin Honzák: Vysoké pracovní nasazení, skutečné vyhoření, vnitřní napětí

petr-bena-web

Budoucnost e-commerce a role marketplaces | Petr Bena z Alza.cz

jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podnikání na volné noze, budování osobní značky, trh freelancerů

karel-novotny-web

Karel Novotný: Podnikání na volné noze, naceňování práce klientům, popularita v komunitě